Térdszalagszakadás, TPLO

A térdízületi elülső kereszt szalag szakadás, a kutyák leggyakoribb tartós sántasággal járó ortopédiai betegsége. A szalag szakadása súlyos, gyógyszerre nem, vagy csak átmenetileg javuló sántaságot eredményez. A betegség időben való felismerése rendkívül lényeges, hiszen a szalag szakadását követően kialakult térdizületi instabilitás súlyos, ill. bizonyos idő után már visszafordíthatatlan térdizületi károsodáshoz vezet, ami egy életre szóló súlyos sántaságot okozhat. A térdszalag szakadás diagnosztizálása gyakran nehézségekbe ütközik a nem kifejezetten ortopédiával foglalkozó állatorvosok számára. Ezért ha a kutya sántasága nem javul az állatorvos által adott fájdalom csillapítók hatására érdemes mihamarabb ortopédiával foglalkozó specialista segítségét kérni. Sebészeti központunkban nagy gyakorlattal és biztonsággal időben diagnosztizáljuk a térdszalag szakadásokat. A diagnózis pontos felállítását segítik a röntgen ill. szükséges esetben az ultrahang készülékeink is. A térdszalag szakadás diagnosztikájához elengedhetetlen a térdről készített kétirányú röntgenfelvétel elkészítése. Ennek hiányában nem diagnosztizálható biztosan a bretegség ill. nem zárhatók ki a térd egyéb betegségei.

A térdizületi elülső keresztező szalag szakadása kizárólag műtéti úton kezelhető, minden egyéb gyógyszeres kezelés hiába való és eredménytelen, a kutyák sípcsonti felületének ferde hajlásszöge miatt. (A hátra felé lejtő sípcsonti izfelszín miatt a térdizületet alkotó csontvégek elcsúsznak egymáshoz képest a szalag szakadását követően, ami súlyos porckárosodást eredményez.) A műtét legfontosabb lépése a ferde, hátrafelé lejtő sípcsonti felület merőlegesre állítása a sípcsont tengelyéhez képest. Ezzel a módszerrel véglegesen stabilizálható a térdizület és biztosítható a jövőben a teljes értékű, fájdalommentes lábhasználat. Ezt a műtétet TPLO –műtétnek hívják (tibial plateau leveling oszteotomy) ami a világ legelterjedtebb és legkorszerűbb műtéti megoldása, amit Magyarországon egyedülállóan klinikánkon végzünk több mint 25 éves tapasztalattal, a nagytestű kutyáktól a miniatűr fajtákig bezárólag. A TPLO műtéteket már arthroszkóposan ill. microarthrotómiával is el tudjuk végezni, ami még inkább lerövidítheti a felgyógyulási időt.

A TPLO műtét következtében sem sípcsont rövidülés, sem sípcsont szögbetörés nem alakul ki, ellentétben a régebben, más klinikákon alkalmazott CWTO műtéttel, ahol egy éket távolítanak el a kutyák sípcsontjából, ami miatt rövidül a sípcsont ill. szögbe törik a sípcsont tengelye, így a műtét nyoma esztétikailag is zavaró lehet.


Egy másik általunk ma már nagyon ritkán végzett térdszalag műtét az un. TTA, ahol szintén bemetszést ejtünk a sípcsonton, de itt az un. sípcsonti dudor előre mozdításával stabilizáljuk a térdízületet.  MIndamellett hogy a TTA műtéthez képest a végleges gyógyulás a TPLO műtét után áll be hamarabb, a TTA műtét csak bizonyos esetekben használható. Nem használható a TTA pld. túlsúlyos, elhízott, idős vagy kistestű kutyák esetén, valamint nem használható a meredek sípcsontti platóval rendelkező kutyák esetén sem. A TTA műtétnél sokkal több a műtét utáni komplikációs lehetőség, hosszabb maga a műtéti, így az altatási idő is. A TTA műtét legnagyobb hátránya, - mindamellett hogy lehetőség van a térd újbóli meglazulására - az, hogy a térdízület alá elhelyezett TTA implantátumot nem lehet a műtét után eltávolítani, ami súlyos szövődmények forrása lehet.  Ezért ma már csak és kizárólag a TPLO műtétet ajánlunk.

Klinikánkon egyáltalán nem használjuk a „hagyományos” műanyag szalagpótlást, a térdszalag szakadás kezelésére, mivel a szalag szakadását kiváltó ok, a sípcsonti platóferdeség ebben az esetben megmarad, ami szinte biztossá teszi a beépített műanyag szalag meglazulását, ez által a térd újbóli instabilitásának kialakulását. Meggyőződésünk, hogy ez a módszer, mindamellett, hogy nagyon fájdalmas is, sem rövid, sem hosszabb távon nem vezet a eredményre, a beültetett szalagok gyakori lazulása, szakadása, térdízületi arthrózisok kialakulása miatt. Sok tévhittel ellentétben a műanyag szalagpótlás ugyanúgy elégtelen megoldás a kistestű kutyák esetén is. Mivel sok klinikán nem tudják megoldani a kistestű, 10 kg alatti kutyák TPLO műtétét, (mivel ennél a testsúlynál a TPLO külön költséges műszerkészletet és nagy gyakorlatot igényel) ezért csak a műanyag szalagpótlást tudják ajánlani, mint lehetséges műtéti opciót.

A TPLO műtétet a Sebészeti Központunk vezetője, Dr. Muka Péter Pál honosította meg magyarországon, egyedülállóan, 25 éves gyakorlattal és a legnagyobb esetszámban végzi ezt azóta is hazánkban.

Klinikánk egyedülállóan orvosi garanciát vállal arra hogy a nálunk végzett TPLO műtét után soha többet nem fog újra meglazulni a térízület, nem fog újra elszakadni az operált térdízület elülső keresztszalagja.

pageup